Videos
Virtuele toer over het wrak van de Mediator
De afgelopen jaren heb ik een groot aantal foto's gemaakt van het wrak. In de maanden september en oktober van 2007 heb ik een aantal panorama's gemaakt van het wrak. Ik heb de hieronder opgenomen als een soort virtuele toer over het wrak.
Gedurende die maanden was het zicht vrij goed, maar zelfs dan is het onmogelijk om het wrak in één keer te overzien of te fotograferen. Om dat op te lossen heb ik een aantal foto's gemaakt per lokatie op het schip en daarbij de camera voor elke foto een stukje verder van links naar rechts gedraaid. Soms heb ik daarbij ook nog foto's naar boven en beneden genomen om zo een grotere samengestelde foto van een stuk van het wrak te kunnen maken.
Het resultaat is een aantal panorama's, die elk een gedeelte van het schip laten zien met een beter zicht dan er in werkelijkheid onder water is.
Geniet van de virtuele toer door te starten met het eerste panorama. De toer geeft je een goede indruk van het wrak zoals dat was in oktober 2007.
Aan bakboordzijde kun je de ankerketting zien. En verder is duidelijk zichtbaar dat het schip overhelt naar stuurboordzijde.
De horizontale lijn in de foto is een referentielijn richting de kade. De vertikale lijn is een vissnoer dat verstrikt is geraakt in de referentielijn.

We bevinden ons nog steeds voor het schip, maar nu iets verder naar rechts, zodat we een beter zicht hebben op de zijkant aan bakboordzijde.
De ankerketting is weer zichtbaar in deze foto, maar nu alleen het bovenste deel.
De lijn, die in deze foto te zien is, is een andere referentielijn, die loopt over de volle lengte van het schip van boeg tot achtersteven. Deze lijn bevat(te) merktekens om de 5 meter om de afstand vanaf de boeg aan te geven.
Meer naar achteren zie je dat de boeg eindigt. Blijkbaar is de zijwand vanaf dat punt aan bakboordzijde afgebroken. Pas veel verder naar achteren wordt die zijwand weer zichtbaar. In een van de volgende foto's is een deel van de afgebroken zijwand te zien.

Laten we naar boven gaan naar het voordek van het schip.
We zijn nu boven het voordek vlak bij de boeg en kijken vanaf de middellijn richting bakboord. Rechts net buiten de foto is de boeg. Op het dek zijn enkele onderdelen van het schip te zien. In de rechteronderhoek van de foto is een deel van de ankerketting te zien. Alle onderdelen zijn vrij goed zichtbaar, omdat recent het hele voordek is schoongemaakt. Als je nu gaat duiken, dan zul je vaststellen dat er weer een laag stof aanwezig is op het dek, maar, met deze foto in het geheugen, zijn de verschillende delen nog herkenbaar.

We zwemmen nu verder naar de achterkant van het schip over de middellijn. We draaien ons om en kijken richting het voordek. In deze foto is een groot deel van het schip te zien. Om een indruk van de grootte te krijgen, zie je n de hoek rechtsonder een duiker. Diagonaal in de foto zie je de middellijn. Bevestigd aan de boeg zie je ook de referentielijn naar de kade. Duidelijk zichtbaar is dat een groot deel van het dek ontrbeekt evenals een groot deel van de zijwand aan bakboordzijde. Onder het dek kijk je in het voorste ruim. De zijkant aan stuurboordzijde is helemaal intact in deze foto.

We draaien ons om op dit punt en kijken nu richting de achterkant van het schip.
Aan de linkerkant zien we de intacte stuurboord zijkant. Er is slechts een klein deel van het dek over. Dat is te zien net rechts van het midden.Een aantal steunbalken voor het dek is ook zichtbaar. Het licht gekleurde gedeelte rechts van het dek is een deel van de naar binnen geklapte zijwand aan bakboordzijde.

We verplaatsen ons een paar meter verder richting de achterkant van het schip en draaien ons naar links om een beter zicht te krijgen op de binnenkant van de stuurboord zijwand. De steunbalken voor het dek zijn duidelijk zichtbaar. Rechts in de foto zien we de breuk in zijwand en rechts daarvan zien we ook een deel van het dek, dat zichtbaar was in de vorige foto.

We draaien ons nu verder naar rechts zodat we duidelijker het dek kunnen zien. Op het dek is een aantal objecten herkenbaar. De lijn, die in de foto is te zien, is de middellijn, die van voor naar achteren over het hele schip loopt.

Hiervandaan zwemmen we naar de hoek van het dek om beter te kunnen kijken naar het naar binnen geklapte deel van de bakboord zijwand. Je kunt er hetzelfde versterkingsprofiel in herkennen, dat ook zichtbaar is op de zijwand bij de boeg. Blijkbaar is dit gedeelte naar binnen ingeklapt. Dit is geen gevolg van de aanvaring, omdat die heeft plaatsgevonden aan stuurboordzijde. Het kan het gevolg zijn van het verdergaande verval van het schip of het kan gebeurd zijn toen het schip van zijn volledige bovenbouw is ontdaan om geen gevaar meer te vormen voor de schepen dicht bij de kade.

We draaien weer naar links en zwemmen verder naar achteren over de stuurboordzijde. Achterom kijkend zien we weer het intacte deel van het dek. En we zien ook weer de middellijn.
We zijn nu vlakbij de breuk veroorzaakt door de aanvaring. Dat is tenminste wat we denken.

Om die breuk duidelijker te zien zwemmen we iets naar buiten het wrak en kijken we vandaar naar de buitenkant van het schip.
Het schip is gebroken op dit punt. Rechts de intacte stuurboord zijwand. Links zie je dat de zijwand onder een andere hoek verder loopt. Dat stuk ligt niet in het verlengde van het voorste deel.

We zwemmen verder aan de buitenkant van het wrak en dan zien we de stuurboordzijwand tot het punt waar die volledig verdwijnt. Vanaf dat punt ligt het schip grotendeels onder het zand.

Vanaf dit punt ligt het schip grotendeels onder het zand, maar op dit punt is een deel van het houten dek zichtbaar met daarin een luchtgat. Dit is nog steeds aan de stuurboordzijde van het schip.

We zwemmen verder naar de achterkant van het schip. We blijven links van de middellijn. Als we ons na enige tijd omdraaien, zien we dit grote deel van het houten dek. Rechts is een object zichtbaar dat we beschouwen als een cilinderkop van de stoommachine. Maar dat is speculatief. Het object is ongeveer anderhalve meter hoog.

Verder naar achteren over de middellijn komen we vervolgens een scheepsschroef tegen op 80 meter vanaf de boeg. Hoogstwaarschijnlijk is dit deklading geweest en is dit niet de schroef van de Mediator. De schroef is hier in 2007 door ons geplaatst met hulp van een sleepboot, omdat het risico bestond dat de schroef beschadigd zou worden bij de werkzaamheden aan de kade. Voordat we de schroef verplaatsten stond die tegen de kadewand als een referentiepunt.
De scheepsschroef heeft bladen van ongeveer 2 meter lengte. Een van de bladen is afgebroken en een ander blad is beschadigd, maar grotendeels intact. Twee andere bladen zijn compleet. Het bijzondere van deze scheepsschroef is dat hij vier bladen heeft en is gemaakt van ijzer. Tegenwoordig hebben scheepsschroeven 3 bladen en zijn ze gemaakt van koper of brons.

Nog enkele meters verder bereiken we de achterkant van het schip. Hier is alleen de zijwand aan bakboordzijde intact; dat is waar we naar kijken is de laatste foto van deze toer.

Dit brengt ons aan het einde van deze virtuele toer over het wrak van de Mediator. Ik hoop dat je belangstelling voldoende gewekt is om een afspraak te maken voor een echte toer over het schip, of, beter nog, om ons te komen helpen met het werk op dit wrak.


